• Dzień chłopca w klasie VII

•           W piątek 29 września o godzinie 17.00 spotkaliśmy się w klasie, aby miło i wesoło spędzić razem czas obchodząc dzień chłopca. W tym roku 13 uczniów zechciało spędzić czas razem podczas popołudniowego spotkania z grami planszowymi. Śmiech towarzyszył nam przez całe spotkanie. Bawiliśmy się wesoło.

Potem mieliśmy niespodziankę w postaci poczęstunku pizzą i napojami. Bardzo dziękuję paniom: Karolinie Łukasiewicz i Ewelinie Wilczyńskiej za zorganizowanie poczęstunku. Nasze spotkanie zakończyliśmy o 18.30.

DZIĘKUJEMY!

uczniowie klasy VII z wychowawczynią

zdjęcia AT

• „80. rocznica zrzutu broni dla Armii Krajowej”

• Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 14 na 15 września 1943 r., w okolicach Janowa w powiecie średzkim, brytyjski samolot Hallifax, dokonał pierwszego zrzutu zaopatrzenia dla struktur Armii Krajowej działającej na terenie okupowanej Wielkopolski. Obszar tzw. „Kraju Warty” – ziem wcielonych do III Rzeszy, które według niemieckich planów miały być całkowicie zgermanizowane, był miejscem szczególnie nieprzyjaznym dla Polaków. Mimo tego, działała tutaj konspiracja, ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na czele.

Akcja zrzutu, chociaż zakończona aresztowaniami ze strony Gestapo, została upamiętniona w 1983r. pomnikiem-kapliczką. Z biegiem lat miejsce to rozrosło się o kolejne formy pamięci, dokumentujące opór Polaków w tzw. „Kraju Warty”.

17 września 2023r. w Uroczystości Patriotycznej w Janowie brali udział również przedstawiciele naszej szkoły oraz poczet sztandarowy w składzie: Nela Płownes, Wiktoria Wilczyńska i Jakub Jarząbek.

M.J.

• Obchody 1 września

• Jak co roku dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie szkoły podstawowej w Zasutowie złożyli kwiaty i znicz pod pomnikiem rozstrzelanych w Małej Górce.