• Procedury funkcjonowania

• Procedura funkcjonowania szkoły w czasie epidemii

•  Opracowano w oparciu o wytyczne MEN, GIS i MZ

1.  Organizacja zajęć w szkole.
            1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do
              i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            3. Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się informacje o obowiązku dezynfekowania rąk. Wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły obowiązkowo korzystają z płynu do dezynfekcji rąk.
            1. opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady
            2. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
            3. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
            4. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
            5. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
            1. W razie potrzeby komunikacji rodziców z nauczycielami należy wykorzystywać techniki komunikacji na odległość.
            2. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zostanie on odizolowany w odrębnym pomieszczeniu ( izolatorium) i niezwłocznie zostaną powiadomieni  rodzice/opiekunowie  o konieczności odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzic nie odbiera telefonu to szkoła powiadamia osobę upoważnioną przez rodzica.
            3. Dla unikania częstej zmiany pomieszczeń, w miarę możliwości zajęcia poszczególnych klas będą odbywały się w tych samych salach (według odrębnego harmonogramu).
            4. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
            5. Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            6. Uczniowie po zajęciu miejsc w klasie mogą zdjąć maseczki ochronne.
            7. Podczas przebywania w szatni szkolnej obowiązuje noszenie maseczki.
            8. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
            9. W sali komputerowej i w salach językowych stanowisko pracy jest dezynfekowane po każdych zajęciach.
            10. Nauczyciele wypożyczający sprzęt z sali komputerowej do klas są zobowiązani do zdezynfekowania go przed oddaniem.
            11. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
            12. Sale, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
            13. Uczniowie podczas przerw korzystają z boisk szkolnych według ustalonych zasad:
            1. klasy I-III wychodzą na boisko szkolne  z placem zabaw korzystając z „łącznika” pod opieką nauczyciela, który miał z nimi poprzedzającą lekcję,
            2. klasy IV i VI  korzystają z terenu przed wejściem głównym pod opieką nauczyciela dyżurującego,
            3. klasy VII i VIII spędzają przerwy na placu przy stoiskach rowerowych i wychodzą „łącznikiem” pod opieką nauczyciela dyżurującego,

Podczas spędzania przerw w szkole obowiązuje nakaz zakładania maseczek lub przyłbicy (zarówno uczniowie, jak i nauczyciele dyżurujący). Nakaz ten nie dotyczy osób przebywających podczas przerw na zewnątrz szkoły.

1. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ćwiczenia i gry kontaktowe zostaną ograniczone.
            2. Określony jest harmonogram korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniający konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
            3. Uczeń powinien posiadać opisaną w widocznym miejscu śniadaniówkę i butelkę
              z wodą.

II.  Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń oraz powierzchni.

1. Przy wejściu głównym umieszczone są  numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
            2. Osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły zobowiązane są dezynfekować dłonie lub rękawiczki ochronne, zakrywać usta i nos oraz nie przekraczać obowiązujących stref przebywania.
            3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Po powrocie ze świeżego powietrza ręce zostaną dezynfekowane płynem w klasie.
            4. Dokonywany jest monitoring codziennych prac porządkowych.
            5. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.