• Procedury funkcjonowania

          • PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 

            W  PRZEDSZKOLU

            PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W ZASUTOWIE

             

            1. Za bezpieczeństwo dziecka w drodze do przedszkola i domu, odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie.
            2. Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w przedszkolu .
            3. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi istotne informacje o stanie zdrowia jego dziecka, a w przypadku wystąpienia objawów COVID-19 powiadamiają Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
            4. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Rodzic ma obowiązek zgłoszenia sytuacji, o której mowa wyżej, także dyrektorowi szkoły.
            5. Do przedszkola rodzic przyprowadza dziecko zdrowe, to znaczy bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 37oC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe). W przypadku alergii u dziecka wymaga się od rodziców oświadczenia o dolegliwościach.
            6. Bezwzględnie stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
            7. Po wejściu do sali każdemu dziecku będzie mierzona temperatura ciała.
            8. Rodzic ma obowiązek podania numeru telefonu, pod którym jest zawsze dostępny. W razie niemożliwości odbioru telefonu w pracy należy podać numer telefonu do przełożonego (szef, sekretariat itp.)
            9. W przypadku widocznych objawów chorobowych w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu będzie ono kierowane do izolatki na terenie szkoły i tam oczekiwało na bezzwłoczny przyjazd opiekuna.
            10. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na udział dziecka we wszystkich zajęciach oraz na wyjście na plac przedszkolny.
            11. Do przedszkola, w danym dniu, dziecko przyprowadza jedna osoba i przychodzi tylko z dzieckiem mającym pozostać w placówce.
            12. Rodzic wraz z dzieckiem wchodzi na teren budynku szkoły. Idzie do szatni, pomaga dziecku w szatni i przekazuje do sali. Bezwzględny zakaz wchodzenia rodzicom do sali.
            13. Rodzic przyprowadza dziecko przestrzegając rygorystycznie zasad zachowania ostrożności (odstęp, maseczki). Obowiązkowo korzysta z płynu dezynfekcyjnego umieszczonego przy drzwiach wejściowych.
            14. Odbiór dzieci do godziny 13:00 odbywa się z ze swojej sali, po godzinie 13:00 wszystkie dzieci odbierane są w sali 209. Rodzic w drzwiach informuje o odbiorze dziecka nie wchodząc do sali. Nauczyciel odprowadza dziecko do drzwi i przekazuje rodzicom.
            15. W przedszkolu dzieci i pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa.
            16. Zapewnia się środki ochrony osobistej dla pracowników oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni, przy wejściu głównym dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci (umieszczone w widocznych miejscach). Monitoruje przestrzeganie niniejszej procedury przez wszystkich jej odbiorców. W przypadku korzystania z urządzeń terenowych, zapewnia codzienną dezynfekcję placu zabaw.
            17. Wszyscy korzystają tylko z ręczników jednorazowych.
            18. Z sali usunięte pozostają przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
            19. Dzieci spożywają śniadania w sali, obiady na stołówce; przed i po posiłku stoliki są dokładnie myte i dezynfekowane.
            20. Każdy rodzic przynosi do przedszkola zapakowane ubranie tzw. strój do przebrania dziecka w razie potrzeby oraz wyprawkę (załącznik), które przechowywane będą w indywidualnych szufladach. Każde dziecko korzysta tylko ze swoich przyborów.  Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia rzeczy osobistych, przyborów i zabawek z domu do przedszkola.
            21. Nauczyciele organizują wyjścia grup na teren placu przedszkolnego, tak aby grupy nie mieszały się z dziećmi szkolnymi, unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw, organizują codzienną gimnastykę podczas wietrzenia sali;  często wietrzą sale.
            22. W ciągu dnia prowadzone są systematycznie prace porządkowe w łazienkach, korytarzach, odbywa się dezynfekcja klamek, kontaktów, poręczy. Na koniec dnia, po opuszczeniu przez dzieci przedszkola, wszystkie pomieszczenia i sprzęty w placówce są dokładnie sprzątane, myte i dezynfekowane.