• Alicja Tonder

•    Zasady przedmiotowego oceniania z matematyki

dla szkoły podstawowej

1.  Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. W ocenieniu bieżącym nauczyciel przekazuje uczniom ustnie lub pisemnie informacje o osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak dalej powinien się uczyć. Informacje te mogą również pochodzić od innego ucznia - ocena koleżeńska lub być wynikiem samooceny.
            1. Prace klasowe, sprawdziany (kartkówki) i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.
            2. Prace klasowe są zapowiadane, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
            3. Krótkie sprawdziany (kartkówki) nie muszą być zapowiadane.
            4. Uczeń nieobecny na pracy klasowej lub sprawdzianie musi ją napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

6.  Każdą pracę klasową lub kartkówkę, napisaną na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia, można poprawić. Poprawa jest        dobrowolna i odbywa się w ciągu 2 tygodni od dnia podania  informacji o ocenach. Uczeń poprawia pracę tylko raz i brana jest pod uwagę średnia ocen z pracy pierwszej i poprawianej.

7.  Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do      lekcji (brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, brak pomocy potrzebnych do lekcji). Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej, uczeń otrzymuje za każde      nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.

8.  Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.

9. Przy ocenianiu, nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne dziecka.

10. Zasady wystawiania oceny klasyfikacyjnej:

waga oceny                                                                            częstotliwość

kartkówka: 1-3                                                                 4-9 razy w ciągu semestru

praca klasowa: 4-6                                                            2-4 razy w ciągu semestru

odpowiedź ustna: 1                                                           może być na każdej lekcji

aktywność, karty pracy: 1-2                                            może być na każdej lekcji

nieprzygotowanie do lekcji: 1                                          może być na każdej lekcji

testy i zadania domowe: 1-2                                             1-4 razy w ciągu semestru

Przez aktywność na lekcji rozumiemy: częste zgłaszanie się i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie dodatkowych zadań w czasie lekcji.

Ocena zaproponowana przez system może zostać zmieniona przez nauczyciela o 0,1, a następnie przybliżona zgodnie z zasadą matematyczną.Ocena klasyfikacyjna wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen bieżących, uwzględniającej wagi ocen.

Prace klasowe i sprawdziany, po omówieniu ich wyników, uczniowie otrzymują do domu,  gdzie po podpisaniu przez rodziców trafiają z powrotem do szkoły. Prace klasowe przechowuje nauczyciel.

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności wynikających z programu nauczania:

- nie radzi sobie ze zrozumieniem najprostszych pojęć, algorytmów i twierdzeń

- popełnia rażące błędy w rachunkach

- nie potrafi nawet przy pomocy nauczyciela wykonywać najprostszych ćwiczeń i zadań

- bardzo często nie odrabia prac domowych, jest regularnie nieprzygotowany do lekcji, nie prowadzi zeszytu przedmiotowego

- nie wykazuje najmniejszych chęci współpracy w celu uzupełnienia braków i nabycia podstawowej wiedzy i umiejętności.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności przewidziane podstawą programową w takim zakresie, że potrafi:

- samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczyciela wykonywać ćwiczenia i zadania o niewielkim stopniu trudności

- wykazać się znajomością i zrozumieniem najprostszych  pojęć oraz algorytmów

- operować najprostszymi obiektami abstrakcyjnymi (liczbami, zbiorami, zmiennymi i zbudowanymi

z nich wyrażeniami).

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności przewidziane podstawą programową, co pozwala mu na:

- wykazanie się znajomością i rozumieniem podstawowych pojęć i algorytmów

- stosowanie poznanych wzorów i twierdzeń w rozwiązywaniu typowych ćwiczeń i zadań

- wykonywanie prostych obliczeń i przekształceń matematycznych

- rozwiązywanie prostych zadań tekstowych jednodziałaniowych.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności przewidziane podstawą programową oraz wybrane elementy programu nauczania, a także potrafi:

- samodzielnie rozwiązywać typowe zadania tekstowe

- wykazać się znajomością i zrozumieniem poznanych pojęć, twierdzeń i algorytmów

- posługiwać się językiem matematycznym, który może zawierać jedynie nieliczne błędy i potknięcia

- sprawne wykonywać obliczenia o przeciętnym stopniu trudności

- przeprowadzić proste rozumowanie dedukcyjne.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który opanował pełen zakres wiadomości przewidziany programem nauczania oraz potrafi:

- sprawnie wykonywać obliczenia o podwyższonym stopniu trudności

- samodzielnie rozwiązywać różnorakie zadania tekstowe złożone

- wykazać się znajomością definicji i twierdzeń oraz umiejętnością ich zastosowania w zadaniach

- posługiwać się poprawnym  językiem matematycznym

- przeprowadzać rozmaite rozumowania dedukcyjne.

Ocenę celującą otrzymuje uczeń,  który posiada wiadomości i umiejętności z pełnego zakresu programu nauczania oraz będące efektem samodzielnej pracy ucznia, a także:

- pomysłowo i oryginalnie rozwiązuje nietypowe zadania problemowe

- twórczo rozwija własne uzdolnienia i zainteresowania

- uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych

- bierze udział w konkursach i odnosi w nich sukcesy.

Opracowała:

Alicja Tonder